Prelegenci

dr n. med.
Anna Danielewicz prof.UML

Ukończyła II Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w 2008 roku. Jest związana z Kliniką Ortopedii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie od początku swojej drogi zawodowej. W 2016 roku uzyskała specjalizację z ortopedii i traumatologii narządu ruchu. W 2019 roku otrzymała stopień doktora nauk medycznych z wyróżnieniem. Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu deformacji kręgosłupa oraz neuroortopedii, co obejmuje leczenie zachowawcze i operacyjne deformacji narządu ruchu powstałych w wyniku chorób układu nerwowego. W październiku 2023 r. otrzymała stanowisko profesora Uniwersytetu Medycznego. Jest prelegentką licznych wydarzeń medycznych zarówno w kraju jak i zagranicą.

Dr Anna Danielewicz jest członkinią Zarządu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa.

Streszczenie wykładu: Wykład będzie poświęcony unikalnym aspektom skolioz u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD). Omówiona zostanie specyfika rozwoju skolioz w tej grupie pacjentów, z uwzględnieniem różnic w porównaniu do skolioz idiopatycznych. Przedstawione zostaną czynniki ryzyka i specyficzne wyzwania diagnostyczne, które należy uwzględnić w procesie leczenia. Skupię się na indywidualnym podejściu do terapii, dostosowanym do potrzeb dzieci z MPD.

dr hab. n. med. Magdalena Chrościńska-Krawczyk (prof. UML)

Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Neurologii Dziecięcej w woj. Lubelskim od 2017 roku. Adiunkt w Klinice Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, nauczyciel akademicki. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Jest koordynatorem w Polsce Europejskiej Akademii ds. Niepełnosprawności u Dzieci – EACD (European Academy of Childhood Disability).
Chłonek Amerykańskiego Towarzystwa Mózgowego Porażenia Dziecięcego (AACPDM).
Członek Europejskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych ( EPNS).
Członek zarządu Polskiej Akademii Niepełnosprawności Dziecięcej, członek Lubelskiego Towarzystwa Naukowego.
Przewodnicząca lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych, od 2019 roku.
W 2016 roku decyzja Kapituły Dziennika Wschodniego otrzymała tytuł Lekarza Roku.
W 2020 roku została głosami czytelników Kuriera Lubelskiego wybrana najbardziej wpływową Kobietą Lubelszczyzny.
Jako pierwsza w Polsce zastosowała terapię genową w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni u dzieci. Szczególne zainteresowania obejmują neurologiczne choroby rzadkie, mózgowe porażenie dziecięce oraz interdyscyplinarne podejście do niepełnosprawności dziecięcej. Autorka wielu prac naukowych, doniesień zjazdowych na zjazdach krajowych i zagranicznych oraz rozdziałów w podręcznikach akademickich.

Pani profesor opowie o etiologii chorób nerwowo-mięśniowych, pierwszych niepokojących objawach, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie, oraz o dostępnych możliwościach leczenia. Spotkanie będzie skierowane do Rodziców, dlatego informacje zostaną przedstawione w przystępny sposób, aby ułatwić zrozumienie istoty schorzeń i podkreślić znaczenie wczesnej diagnozy.

dr n. med. Tomasz Potaczek

dr n. med.
Tomasz Potaczek

Dr Tomasz Potaczek ukończył Wydział Lekarski Collegium Medicum na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w 2003 roku. Od 2005 roku jest zatrudniony w Uniwersyteckim Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym w Zakopanem, od 2006 także w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Uniwersytetu Jagiellońskiego na stanowisku adiunkta. W 2011 roku uzyskał tytuł Specjalisty ortopedii i traumatologii narządu ruchu. W 2012 roku otrzymał z wyróżnieniem tytuł doktora nauk medycznych za swoją pracę dotyczącą „Historii naturalnej deformacji kręgosłupa u chorych z rdzeniowym zanikiem mięśni”.

Dr Tomasz Potaczek jest członkiem licznych towarzystw naukowych, w tym:

  • od 2023 r.Prezydentem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa
  • AOSpine (Chairman AOSpine Poland),
  • EuroSpine, Spine Society of Europe,
  • Polskiego Towarzystwa Ortopedii Dziecięcej.

Jest również wykładowcą wielu międzynarodowych kursów i współorganizatorem konferencji naukowych, bierze także udział w działalności organizacji non-profit.

Dr Tomasz Potaczek specjalizuje się w leczeniu schorzeń i deformacji kręgosłupa zarówno u dzieci, młodzieży jak i u osób dorosłych.

Streszczenie wykładu: Skolioza w przebiegu rdzeniowego zaniku mięśni to jedno z większych wyzwań w ortopedii dziecięcej. Wykład poświęcony będzie specyfice tych deformacji – ich gwałtownej progresji, braku kompensacji i ograniczonej odpowiedzi na leczenie nieoperacyjne. Omówimy, dlaczego tradycyjne strategie operacyjne wymagają modyfikacji, czy zawsze potrzebna jest stabilizacja do miednicy oraz kiedy w ogóle warto interweniować chirurgicznie. 

To praktyczne spojrzenie na skoliozę w SMA – z perspektywy, która wykracza poza schemat.

dr hab. n. med. Wiktor Urbanski

dr hab. n. med.
Wiktor Urbański

Dr n. med. Wiktor Urbański poszerzał wiedzę i doskonalił umiejętności praktyczne w uznanych klinikach w Wielkiej Brytanii. Między innymi, w 2013 roku odbył 3-miesięczny staż w oddziale chirurgii kręgosłupa (Spinal Unit) szpitala Sheffield Teaching Hospital w Wielkiej Brytanii. W 2014 i 2015 roku należał do kadry lekarzy Spinal and Orthopaedic Department w Great Ormond Street Hospital for Children w Londynie. Obecnie pracuje w Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Dr n. med. Wiktor Urbański to specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii. Przeprowadza konsultacje u pacjentów dorosłych oraz dzieci. Głównym przedmiotem jego zainteresowań zawodowych jest chirurgia kręgosłupa oraz problematyka ortopedyczna u dzieci.

Wkrotce krótkie wprowadzenie

dr hab. n. med. Beata Rybojad prof. UML

dr hab. n. med.
Beata Rybojad prof. UML

Dr hab. n.med., prof. uczelni, Beata Rybojad jest związana z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym (dawniej: Dziecięcym Szpitalu Klinicznym) w Lublinie od 1996 roku. Specjalista anestezjologii i intensywnej terapii oraz pediatrii, od 01.10.2018r. kieruje oddziałem, a od 01.09.2019r. również nowo powstałą Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej. Prowadzi okoołoperacyjnie pacjentów kwalifikowanych m.in. do operacji skolioz. Czas wolny (a ma go mało:) spędza aktywnie z rodziną i przyjaciółmi, nie zapominając o potrzebujących- uczestniczy w akcjach charytatywnych.

Streszczenie wykładu: O ile oczywiste jest, że znieczulenie jest niezbędne do przeprowadzenia operacji skrzywionego kręgosłupa, o tyle nie wszyscy zdają sobie sprawę, że każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia. Im więcej problemów zdrowotnych ma dziecko, tym większe ryzyko zarówno samego zabiegu, jak i znieczulenia. To oznacza, że proces przygotowania może być dłuższy, a okres pooperacyjny wiązać się nawet z pobytem na oddziale intensywnej terapii. Pani Profesor omówi, jak wygląda ten proces oraz na co należy zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku jak największe bezpieczeństwo.

dr n. med. Paweł Grabala

dr n. med.
Paweł Grabala

Dr n.med. Paweł Grabala jest specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu, zajmującym się chirurgią kręgosłupa i leczeniem operacyjnym deformacji kręgosłupa.

Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Uczestniczył wielokrotnie kursach w USA z zakresu nowoczesnej chirurgii kręgosłupa. Odbył liczne staże w najlepszych klinikach chirurgii kręgosłupa na świecie, m. in. w Mayo Clinic, Washington University of Saint Louis, Arkansas Children’s Hospital, Thomas Jefferson University of Philadelphia, Nemours/Alfred I. DuPont Hospital for Children in Wilmington, Rady Children’s Specialists of San Diego, Children’s Hospital Los Angeles. Szkolił się pod kierunkiem najlepszych i najbardziej znanych chirurgów kręgosłupa na świecie: prof. Lawrence Lenke (Columbia University, New York), prof. David Skaggs (Children’s Hospital Los Angeles), prof. Alexander Vaccaro (Thomas Jefferson University of Philadelphia), prof. Richard McCarthy (Arkansas Children’s Hospital), prof. Ilkka Helenius (Medical University, Turku, Finlandia). Doktorat obronił na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

Jest członkiem elitarnych, międzynarodowych towarzystw naukowych: North American Spine Society, AO Spine North America,Polish Society of Orthopaedic Surgeons, Polish Society of Spinal Surgery, Scoliosis Research Society, EUROSPINE, EPOS.

Jest zaangażowany w rozwój i wdrażanie nowoczesnych technik operacyjnych w leczeniu operacyjnym deformacji kręgosłupów, ciągle rozwija wiedzę i umiejętności, by jak najlepiej pomagać pacjentom z ciężkimi deformacjami kręgosłupa. Obecnie pracuje w Klinice Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku oraz w Paley European Institute w Warszawie.

Streszczenie wykładu: Idiopatyczna skolioza młodzieńcza jest najczęstszym rodzajem skoliozy u nastolatków. Operacja bez usztywniania kręgosłupa, tzw. Vertebral Body Tethering (VBT) oferuje alternatywę dla stosowanego obecnie złotego standardu leczenia skolioz techniką usztywnienia kręgosłupa. Leczenie przy zastosowaniu specjalnych taśm zamiast sztywnych prętów umożliwia pozostawienie elastyczności kręgosłupa. W literaturze medycznej ukazało się ostatnio wiele raportów wyników leczenia pacjentów przy zastosowaniu tej nowatorskiej techniki.

Ujawniły one obiecujące wyniki dla VBT jako opcji leczenia skolioz idiopatycznych, ale wykazały też znacznego stopnia liczbę powikłań i ponownych reoperacji. Wskaźnik powikłań jest szacowany na 26%, przy obserwacjach krótszych niż 3 lata po operacji i 52% przy obserwacjach dłuższych niż 3 lata. Odnotowano również zwiększone wskaźniki nieplanowanej ponownej operacji wynoszące odpowiednio od 16% nawet do 52 % przy obserwacjach dłuższych niż 3 lata.

W innej badanej grupie częstość występowania zerwania taśm została oszacowana, że wystąpi u 50% pacjentów do 36 miesięcy po operacji. Początkowe zerwanie występowało już po 24 miesiącach u 88 % pacjentów, ale nie zawsze od razu była wymagana operacja rewizyjna. U 28% pacjentów z radiologicznie zidentyfikowanym pęknięciem taśmy konieczna była reoperacja, a u 12%  leczonych techniką VBT konieczna była konwersja na tylną stabilizację kręgosłupa ze spondylodezą.

dr n. med. Andrzej Smętkowski

dr n. med.
Andrzej Smętkowski

Dr Andrzej Smętkowski jest specjalistą w dziedzinie ortopedii i traumatologii, specjalizuje się w chirurgii kręgosłupa. Doświadczenie w diagnostyce i leczeniu chorób kręgosłupa zdobywał w latach 2006–2019 podczas pracy w Uniwersyteckim Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym w Zakopanem oraz w trakcie licznych szkoleń w Polsce i za granicą.
Od 2020 roku pracuje i rozwija chirurgię kręgosłupa w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, a także wykonuje operacje w Szpitalu na Klinach.

Specjalizuje się w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego (dyskopatia, przepuklina dysku, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, kręgozmyk) oraz deformacji kręgosłupa u młodzieży i dorosłych (skoliozy, kifozy, zaburzenia balansu kręgosłupa).

Streszczenie wykładu: Celem wykładu jest zwiększenie świadomości na temat kręgozmyku oraz przedstawienie aktualnych standardów diagnostyki i leczenia. Kręgozmyk to heterogenna jednostka chorobowa, dotykająca pacjentów we wszystkich grupach wiekowych. Polega na przemieszczeniu jednego kręgu względem sąsiedniego i może mieć różnorodne przyczyny, obraz kliniczny oraz konsekwencje funkcjonalne. W wykładzie omówię trzy najczęściej występujące typy kręgozmyku: dysplastyczny, węzinowy oraz zwyrodnieniowy. Przedstawię ich etiologię, charakterystyczne objawy i grupy pacjentów, których dotyczą, a także różnice w przebiegu klinicznym i strategiach postępowania – od leczenia zachowawczego po operacyjne.

Prof. dr hab. n. med. Michał Latalski

prof. dr hab. n. med.
Michał Latalski

Ukończył Akademię Medyczną w Lublinie. Jest kierownikiem Katedry i Kliniki Ortopedii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Główne zainteresowania naukowe: chirurgia kręgosłupa dziecięcego, neuroortopedia, osteogeneza dystrakcyjna, modelowanie aktywności chrząstki wzrostowej. Członek Polskiego Towarzystwa Ortopedii Dziecięcej, EPOS, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa.

Prof. Michał Latalski zajmuje się diagnostyką, oraz leczeniem zachowawczym i operacyjnym wrodzonych, jak również nabytych wad narządu ruchu u dzieci i młodzieży w tym m.in.:
– diagnostyką ultrasonograficzną rozwojowej dysplazji stawów biodrowych u niemowląt
– leczeniem gorsetowym i operacyjnym skolioz i deformacji kręgosłupa
– leczeniem deformacji kończyn, operacyjną korekcją osi, wydłużaniem kończyn metodą Ilizarowa
– leczeniem dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, w tym leczeniem botuliną (podanie pod kontrolą USG) i operacyjnym
– diagnostyką i leczeniem zmian guzopodobnych w obrębie narządu ruchu
– wspomaganiem leczenia z użyciem autogennych czynników wzrostu

Streszczenie wykładu: Profesor przedstawi kompleksowe podejście do leczenia skolioz nerwowo-mięśniowych u dzieci. Omówimy szczegółowy program monitorowania postępu skoliozy, dostosowany do wieku i typu schorzenia, z uwzględnieniem częstotliwości badań RTG. Skupimy się na analizie zmian w jakości życia pacjentów po operacyjnym leczeniu skoliozy, identyfikując zmienne ulegające poprawie. Celem wykładu jest dostarczenie praktycznych informacji, wspierających świadome decyzje dotyczące leczenia skoliozy.

prof. dr hab. Robert Śmigiel

Prof. dr hab. n. med. Robert Śmigiel – lekarz pediatra, genetyk kliniczny, neonatolog oraz specjalista pediatrii metabolicznej. Od początku kariery zawodowej związany z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu, gdzie obecnie kieruje Katedrą Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych oraz Uniwersyteckim Centrum Chorób Rzadkich.

Jest jednym z wiodących specjalistów w Polsce w zakresie chorób rzadkich i genetycznych u dzieci. Od wielu lat konsultuje pacjentów w oddziałach noworodkowych i pediatrycznych we Wrocławiu i Opolu, a jego praca naukowa koncentruje się na wadach rozwojowych, zespołach dysmorficznych oraz chorobach metabolicznych.

Zaangażowany społecznie – współpracuje z fundacjami i stowarzyszeniami wspierającymi dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodziny. Jest założycielem Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci z Rzadkimi Chorobami Genetycznymi i ich Rodzin „Wspólnie” oraz przewodniczącym Zarządu Krajowego Fundacji L’Arche w Polsce.

Laureat prestiżowych wyróżnień, m.in. Nagrody im. prof. Zbigniewa Religi „Wyjątkowy Lekarz” (2013), nominowany do tytułu „Anioły Medycyny” (2015), uhonorowany nagrodą „Wrocław bez barier” (2019).

lek. Anna Badowska

Anna Badowska to lekarka, specjalistka rehabilitacji medycznej, dla której zachowawcze leczenie skolioz u dzieci i młodzieży jest prawdziwą pasją. Od kilkunastu lat z zaangażowaniem pomaga pacjentom, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie zdobyte podczas licznych staży zagranicznych, m.in. w renomowanej klinice Asklepios Katarina Schroth Klinik,  
Acibadem Maslak  Hospital. Stale poszerza swoje kompetencje, uczestnicząc w kursach i szkoleniach.

Jest inicjatorką projektu skoliozowe love, który daje pacjentkom ze skoliozą poczucie akceptacji, przynależności i zrozumienia.

Streszczenie wykładu: W trakcie wykładu poruszone zostaną najważniejsze aspekty związane z zachowawczym leczeniem skolioz idiopatycznych, zgodnie z aktualnymi wytycznymi  SOSORT. Podkreślona zostanie istota opieki wielospecjalistycznej, specyficznej fizjoterapii dla skolioz oraz główne cele postępowania nieoperacyjnego. Szczegółowo omówione zostaną kryteria specyficznej fizjoterapii oraz połączenie jej z leczeniem gorsetowym. 

dr Teresa Kruk

dr n.med Teresa Kruk

U dzieci z chorobami nerwowo-mięśniowymi występują zaburzenia odżywiania i trudności w karmieniu prowadzące do upośledzenia stanu odżywienia. To z kolei wpływa w znacznym stopniu na przygotowanie do zabiegu operacyjnego i przebieg okresu około operacyjnego. Istnieją sposoby prowadzące do poprawy stanu odżywienia dzieci oraz jakości życia dzieci i ich rodziców, które zostaną przedstawione w trakcie wykładu.

mgr piel. Daria Makuch-Kusmierz

mgr piel. Daria Makuch-Kusmierz

Daria Makuch-Kuśmierz– magister pielęgniarstwa, specjalistka pielęgniarstwa chirurgicznego, związana z Ortopedią Dziecięcą od 2018r. Stale zdobywa nowe kwalifikacje, ceni sobie pracę zgodną z aktualnymi standardami. Skupia się przede wszystkim na przygotowaniu pacjentów do zabiegu operacyjnego, uruchamianiu i usprawnianiu pacjentów po zabiegach, leczeniu bólu i łagodzeniu innych dolegliwości pooperacyjnych.

Piotr Czachorowski

Vice prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Zespołem Retta – Polish Rettsyndrome Association. Tata, który opowie o drodze życia z tą niezwykłą chorobą.

Anna Matuszewska – Osobiste doświadczenie w leczeniu skolioz

Ze skoliozą zmaga się od dziecka, jednak pierwszą operację przeszła dopiero w życiu dorosłym. Łącznie poddała się sześciu operacjom kręgosłupa, które pomogły poprawić jej komfort życia. Jej historia to opowieść o wytrwałości, przystosowaniu się do nowych warunków oraz codziennych przeciwności z jakimi mierzą się osoby ze skoliozą. Podczas konferencji podzieli się swoim doświadczeniem, aby wesprzeć i dodać otuchy osobom stojącym przed decyzją o operacji. Doskonale rozumie zarówno obawy, jak i nadzieje pacjentów, dlatego jej wystąpienie ma na celu pokazanie, że operacja może być krokiem ku lepszemu życiu. Wie, jak trudne mogą być wątpliwości związane z zabiegiem, ale także – jak wielką zmianę może przynieść odpowiednio przeprowadzona operacja.

Natalia Nowińska

Nazywam się Natalia Nowińska. Mam 18 lat i od najmłodszych lat towarzyszy mi skolioza- choroba, która nauczyła mnie wytrwałości i siły. W wieku 15 lat przeszłam operację kręgosłupa w Lublinie, co było ważnym momentem w moim życiu. Obecnie nie muszę już tak intensywnie ćwiczyć, dlatego mam więcej czasu, który mogę poświęcić swoim pasjom. Największą radość sprawia mi muzyka a także układanie modeli z drewna oraz budowanie konstrukcji z klocków LEGO.

Scroll to Top